Wystawa Joli Grabowskiej – „Synestezja” – we wrześniu w Stajni z wozownią

Przez cały wrzesień na antresoli Stajni z wozownią będzie można oglądać wystawę „Synestezja” autorstwa Joli Grabowskiej.

Jola Grabowska – Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z grafiki warsztatowej w 2005 roku). Z urodzenia suwalczanka, związana z Podlasiem (ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Prace jej autorstwa publikowane były m.in. w magazynie „Enigma” – ludzie, sztuka, myśli (nr 36, Warszawa 2016 r.) oraz „Baltas Kambarys” – magazyn klasy kreatywnej, wydawany w Wilnie (nr 3, 2017 r.), w 2018 r.

Jola Grabowska brała udział w ok. 40 zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, w większości na Litwie, gdzie wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich w Kownie. Ma na koncie 11 wystaw indywidualnych, między innymi w Gdańsku, Wilnie oraz w Brukseli. Premiera ostatniego cyklu pn. „Synestezja” odbyła się w marcu 2019 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Autorskie projekty artystyczne:
„Obrazy zapamiętane” – miasto okiem benjamonowskiego flâneura, grafika warsztatowa (Toruń 2005)
„Między wierszami” – obrazy inspirowane poezją J.E.Bolka – Gdańsk, Wyspa Sobieszewska, 2015
„(a)way by the Way” – Kelias tarp kita ko – nawiasem mówiąc: droga – projekt fotograficzny (w duecie – Ruta Ostrovskaya), Wilno 2017
„Paving your way” – pokaz multimedialny, muzyka: Bartosza Kowalski, Wilno 2017
„Pejzaż mistyczny Podlasia”, Dom Polski Wschodniej, Bruksela 2018 r.
„Synestezja” – obrazy inspirowane dźwiękami, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku 2019 r.

„Synestezja”– nazwa wystawy nawiązuje do zjawiska widzenia dźwięków, słyszenia kolorów – kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły. W przypadku obrazów prezentowanych na wystawie przedmiotem są głównie wrażenia słuchowe i związane z nimi emocje. Abstrakcje są odbiciem różnorodnych bodźców, śladami dźwięków muzyki, a także dźwięków, dochodzących z otoczenia, jak szum czy hałas. Moje pierwsze prace wokół tego tematu powstały w technice wklęsłodruku podczas studiów. Były to grafiki zatytułowane „Impulsy”. Ważną inspiracją jest dla mnie niezmiennie przyroda i jej żywioły – ogień, powietrze i najbardziej chyba – woda. Na wystawie można obejrzeć m.in. ekspresyjne pejzaże na pograniczu abstrakcji, inspirowane zjawiskami atmosferycznymi takimi jak burze, wichury czy wulkany. Mimo, że postać człowieka nie jest przedmiotem tych obrazów, to jednak jego natura i emocje są w centrum mojej uwagi. W końcu jesteśmy częścią przyrody, a jej kondycja dużo mówi o nas samych. Wystarczy się wsłuchać…

Prezentowany zestaw prac jest jednocześnie kontynuacją śledzenia mechanizmów pamięci – operacji postrzegania, odczuwania, zapamiętywania i wreszcie wspominania. Temu tematowi poświęciłam najwięcej uwagi podczas studiów artystycznych w Toruniu. Pamięć emocjonalna to połączenie pamięci zdarzeń z emocjami. Wspomnienia, poprzez dokonywaną w umyśle syntezę wrażeń, budują obrazy, które pozbawione pierwotnego kontekstu, stają się nową, autonomiczną formą, żyjącą częstokroć własnym życiem. Przenikające się elementy obrazów, momentami zatarte, sąsiadują z czytelnymi motywami, które nie pozwalają, jednakże na jednoznaczną identyfikację miejsca i czasu – jak w okruchach pamięci.

Jola Grabowska

Comments are closed.