„Pomniki I Wojny Światowej we Francji” – wystawa w Warsztacie Zbrojmistrza

Stowarzyszenie Współpracy Mazursko – Francuskiej oraz Twierdza Boyen, zapraszają na wystawę “Pomniki I Wojny Światowej we Francji”.

Obchody rocznicy wybuchu I Wojny, zwanej też Wielka Wojną, rozpoczęły się we Francji już w roku 2013 i będą trwały aż do roku 2018.

18 listopada 1918 roku zakończyły się działania wojenne. Bilans tej zwycięskiej wojny okazał się dla Francji tragiczny. Północno-wschodnia część kraju, która była wielkim polem bitewnym, została całkowicie zniszczona. 3 miliony hektarów ziemi nie nadawały się do uprawy, 800 000 domów zostało zburzonych. Straty w ludziach były też ogromne: 1,5 miliona zabitych, 253 tysiące rannych, 18 tysięcy zmarłych w niewoli, 145 tysięcy zmarłych na skutek chorób. Zginęło prawie 36% populacji męskiej w wieku 19 – 22 lat. Pozostało setki tysięcy inwalidów, wdów i sierot.

Policzono, że we Francji jest 36 000 pomników poświęconych I Wojnie Światowej, średnio jeden na gminę. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Można spotkać pomniki znanych rzeźbiarzy, takich jak: Paul Landowski, Aristide Maillol, Antoine Borduelle.

Wystawę można oglądać w Warsztacie Zbrojmistrza do 7 listopada.
Zapraszamy.

 

 

Comments are closed.