Pięciolufowe działo przeciwszturmowe Hotchkiss–Gruson – nowy eksponat Twierdzy Boyen



„3,7 cm Revolverkanone Hotchkiss–Gruson to najnowszy nabytek Twierdza Boyen Giżycko i za razem chyba jeden z najwartościowszych zakupów służących wzbogaceniu oferty twierdzy. Owe pięciolufowe działo przeciwszturmowe to dzieło Benjamina Berkeley Hotchkissa, Amerykanina który wyemigrował do Francji, gdzie założył fabrykę amunicji. W 1873 roku zaprojektował szybkostrzelne działo rewolwerowe systemu Gatlinga do obrony statków przed szybkimi lekkimi łodziami torpedowymi, a także jako broń desantową lub działo polowe na lawecie kołowej. Konstrukcja opierała się na pięciu lufach kal. 37 mm napędzanych ruchem korby, obracających się wokół osi. Teoretyczna szybkostrzelność wynosiła 60 strzałów na minutę, ale w praktyce były to najczęściej 32 strzały. Produkowane na licencjach w wielu krajach występował w wielu kalibrach 37, 47, 53 mm, ale 37 mm był zdecydowanie najczęściej spotykany. Początkowa prędkość pocisku wynosiła 500 m/s, a zasięg 300 do 2000 m.

W Niemczech działo rewolwerowe było produkowane na licencji firmy Gruson w Magdeburgu, najpierw od 1874 roku jako broń okrętowa, a od 1884 roku jako działo forteczne pod nazwą „3,7 cm Revolverkanone Hotchkiss – Gruson”.

W twierdzy 'Boyen” stanowiły uzbrojenie skazamatowanych barków bastionów oraz kaponier. Jeszcze przed I wojną światową w większości wycofane ze służby i zastępowane przez karabiny maszynowe, już w 1914 roku powróciły na front Operacja Boyen, aby służyły jako działa okopowe/przeciwszturmowe, a później jako broń przeciwlotnicza i przeciwpancerna.

Najnowszy eksponat twierdzy do replika wykonana przed HANDMET MILITARY Spółka Jawna Sławomir Handke, Renata Handke z Gostynia.”

Opis autorstwa dr Roberta Kempy

Eksponat można podziwiać w galerii Koszarowca „Miecz”.
Serdecznie zapraszamy.