Wspominamy Bogusława Domaniewskiego

Dziś mija 19 lat od śmierci Bogusława Domaniewskiego, podróżnika, przyrodnika, krajoznawcy, autora książek “Za własnym żaglem” i “Herszt”. Pan Bogusław Domaniewski urodził się w Zamościu, dużo podróżował, znaczną część swego życia spędził na Mazurach. Był postacią niezwykle barwną, wspominany jest jako niesamowity gawędziarz, który uwielbiał dzielić się swą wiedzą i przygodami ze swoich wypraw.

Postać pana Bogusława Domaniewskiego wpisała się na stałe w historię Twierdzy Boyen. Przez długi okres swego życia, pan Domaniewski na donżonie Twierdzy, w koszarowcu, który został uhonorowany jego nazwiskiem, prowadził Muzeum Fauny i Flory.

Dla niektórych będzie to wspomnienie niezwykłego człowieka, dla innych, być może pierwsze z nim spotkanie – słuchając audycji Tomasza Piotrowskiego dla Polskiego Radia, mamy okazję przenieść się do roku 1992 i pospacerować z panem Bogusławem Domaniewskim po giżyckiej fortyfikacji.

https://www.polskieradio.pl/68/2461/Audio/316419,Program-specjalny

W grafice wykorzystano fragment zdjęcia Marii Szarskiej z 1981 roku znajdującego się w zbiorach Giżyckiego Archiwum Cyfrowego (identyfikator zdjęcia: gac/szar/3437).

Comments are closed.