Wystawa malarstwa Kazimierza Soćko – od 2 czerwca w Stajni z Wozownią

2 czerwca o godzinie 18.00 w Stajni z Wozownią odbędzie się wernisaży wystawy malarstwa Kazimierza Soćko.
Wystawa jest współfinansowana z budżetu miasta Giżycka.

Krótka notka o artyście:

Kazimierz Czesław Soćko: ,,Z malarstwem jestem związany od najmłodszych lat”
Kazimierz Czesław Soćko urodził się 20 kwietnia 1959 r. w Łukowie. Z malarstwem jak artysta podkreślił: ,,[…] związany jest od najmłodszych lat”. Ta początkowo dziecięca pasja sprawiła, że już na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku jego twórczośćzostała doceniona oraz prezentowana na wystawach.

,,myślami zawsze byłem ze sztuką”
Po początkowych sukcesach, ze względów osobistych, Kazimierz Czesław Soćko zaprzestał tworzenia na ponad 30 lat. W okresie tym mimo, iż nie malował, nieprzerwanie pogłębiał wiedzę o sztuce – czytając książki, zwiedzając liczne europejskie muzea oraz galerie. Podróże te pozwoliły mu na poznanie warsztatu najwybitniejszych artystów światowych, co ma dziś ogromny wpływ na styl jego prac.

,,powróciłem do malarstwa 7 lat temu”
2014 rok był dla artysty przełomowy – po niemal trzech dekadach powrócił do sztalugi. Doświadczenia teoretyczne, w pozornie beztwórczym okresie, okazały się kluczowe. Pogłębiły bowiem wrażliwość artystyczną i rozwinęły potencjał artystyczny.

,,ciągle wracam do realizmu”
Słowa powyższe w pełni oddają dominujący charakter prac Kazimierza Czesława Soćko. Styl ten jest artyście najbliższy, mimo że jak przyznaje, próbował tworzyć w różnych nurtach. Drobiazgowość i dbałość stanowią charakterystyczne cechy jego przedstawień. Cześć dzieł, zwłaszcza portretowych, osadzona jest na płasko potraktowanym tle. Zabieg ten, pozornie odrealniający, w rzeczywistości uwypukla prezentowane postacie – tak, iż zdają się one stanowić fragment wyciętych zdjęć.

W twórczości malarza możemy zauważyć również subtelne nawiązania do dzieł artystów północnych. Echo tych inspiracji widoczne jest w portretach oraz scenach rodzajowych – ujęciach na pozór prywatnych, intymnych, do których widz zdaje się zaglądać niczym przez otwarte okno, twarzach ukazujących migawkowo uchwycone emocje.

Obok portretów i scen rodzajowych częstym motywem dzieł Kazimierza Czesława Soćko są konie. Artysta nie ukrywa fascynacji tymi zwierzętami. Ów, jeden z najtrudniejszych pod kątem uchwycenia budowy anatomicznej, temat uważa za szczególnie ważny dla prezentacji umiejętności technicznych. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu cykl wykonany na drewnie, nie tylko ze względu na kunszt artystyczny, lecz poprzez dbałość o szczegóły – do podobrazi przytwierdzone zostały historyczne podkowy.

Obecnie Kazimierz Czesław Soćko jest bardzo aktywnym twórcą. Jak sam mówi: ,,maluje niemal codziennie”. Bierze aktywny udział w międzynarodowych plenerach. W 2020 roku został przyjęty do ZPAP. Zapał ten owocuje licznymi wystawami zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

– Daria Deptuła

 

 

Comments are closed.